Bemutatta az Ubuntu telefont a Canonical

Egy londoni eseményen mutatta be az Ubuntu telefonos kiadását a Canonical. Az operációs rendszer a jövő heti Consumer Electronics Show-n is látható lesz, oda azért viszik el, hogy minél több mobilgyártót meg tudjanak nyerni mellé.

A telefonos Ubuntu alapját ugyanaz adja, ami az asztali vagy szerveres változatét, erre kerül rá az érintésre optimalizált kezelőfelület. A bemutatón látottak alapján az ubuntus okostelefonoknak nem "lock", hanem "welcome" képernyője van, itt tekinthetők meg az értesítések, például a beérkezett üzenetek vagy elmulasztott hívások.

Specifikációk

A projekt weboldala szerint a telefonos Ubuntu hardverkövetelménye legalább 1 GHz-es ARM Cortex-A9 processzor, 512-1024 megabájt RAM és 4-8 gigabájt flash háttértár, a desktop mód azonban csak a high-end modelleken működik majd, amelyek négymagos ARM vagy Intel Atom processzorral, legalább 1 gigabájt memóriával és 32 gigabájt háttértárral rendelkeznek. A desktop mód nem más, mint egy desktop Ubuntu környezet az abban megszokott alkalmazásokkal, amely egérrel és billentyűzettel irányítható, persze ehhez érdemes a telefont egy nagyobb kijelzőhöz kapcsolni, például HDMI segítségével.

Elérhetőség

A Canonical vezetői szerint a telefonos Ubuntu fejlesztése 2013 végére vagy 2014 elejére hozhatja meg első gyümölcsét, ekkora kerülhetnek a piacra az első készülékek az operációs rendszerrel - hogy mely gyártók állnak a kezdeményezés mögé, egyelőre nem tudni. Ezt azonban még meg fogja előzni a tavalyi CES-en bemutatott Ubuntu for Android érkezése, amely egy Ubuntu desktoppal vértezi fel az Androidot, így az például egy dokkolóba állítva ugyanúgy használható egérrel és billentyűzettel mint egy asztali vagy mobil PC.

Megjegyzések

Józsi: Nagyon örülök, hogy erősödik a verseny az okostelefonok piacán. Hajrá Canonical!
Julcsi: Bárcsak ezt hozná idén a Mikluás...
Jenő: Megint egy Linux-os telefon. Elég lesz ebből. WP FTW!!!
kockulat: Kíváncsi vagyok ez mennyire fog működni egy olyan világban, ahol a kétujjas gesztusokat is szabadalom védi. Persze amíg nem terjed el igazán, addig a kutyát nem fogja érdekelni, de mondjuk eléri a bűvös 10%-ot, akkor aztán jönnek a szabadalom perek.
ep: A CSS a kedvenc témám, csak az a baj, hogy elég fárasztó összeállítani egy dolgozatot.
a_fodor: minden veszteség
fájdalombacsomagolt
megkönnyebbülés
lacinagy: Miért játszott a szíved, te szerencsétlen
rombolva magad szüntelen télben,
építve dalra dalt,
s kifúlva
kigyúlva,
ésszel mérhető pontokon is túlra
tudatod mért nyilalt?
(C) 2013 BDG C08 CSS Témazáró